X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Yapay zeka yazılım sektöründe işsizliğe neden olacak mı?

AnasayfaYazılarGrafik & Web TasarımYapay zeka yazılım sektöründe işsiz...

YAPAY ZEKANIN TEST YAZILIMLARINA ENTEGRE EDİLMESİ İLE NELER DEĞİŞECEK?

Test konusunda yapay zekanın yapabileceği baya bir şey var. O anlamda düşük seviye ya da hamaliye olan taraflarda evet bir işsizlik yaratabilir. Ama ben buna bir challenge olarak bakıyorum. Bu test uzmanlarının kendilerini geliştirmesi ve kendilerine yatırım yapması için bir fırsat olacaktır.

Bunu yaparlarsa daha katma değerli işler yapacaklar. Çünkü test uzmanlarının önündeki en büyük sıkıntı çok hamaliyetli işler yapılıyor. Bir de test uzmanlığına başlayan kişinin en büyük derdi şudur: ‘yazılım geliştirmeye geçeyim mi? Programcı olayım mı? proje yöneticisi olayım mı?’ Eğer yapay zeka doğru kullanılabilinirse en azından hamaliye kısmı bertaraf edilip test uzmanlarının daha katma değerli, daha keyif alacakları, daha önlerinin açılacağı işler yapmaları mümkün olacaktır. Bu da sektörü geliştirecektir, memnuniyet düzeyini artıracaktır, test uzmanlarının kredibilitesini artıracaktır.

Bu anlamda ben bunu ekosisteme benzetiyorum. Büyük balık küçük balığı yiyecek, küçük balık da gidip planktonu yiyecek, en sonunda büyük balık ölüyor çürüyor plankton oluyor. Yani bu döngü devam edecektir. Birilerinin ölmesi lazım ki daha sağlam daha kuvvetli birileri oradan canlanarak çıksın. Bu anlamda korkmamak lazım. Yıllardır bu ekosistem nasıl dönüyorsa tüm sektörlerde büyük balık küçük balığı yiyecek.

YAPAY ZEKA İLE BİRLİKTE TEST YAZILIMI SEKTÖRÜNDE İŞ KAYIPLARI OLABİLİR Mİ?

Teknoloji her zaman nasıl kullandığınıza bakıyor aslında. İyi kullanılırsa burada fırsat var. Ama tembellik yapılırsa, ‘ben koltuğumu koruyayım’ derdinde olursanız o zaman tabiki sıkıntı yaratır. En zirvede olsanız bile zirveden aşağıya inip başka zirvelere çıkabilmeniz lazım. Aşağıya inmeden başka zirvelere çıkamıyorsunuz.

O yüzden bulunduğum yeri koruyayım derdine düşmeden oradan ben kontrollü bir şekilde aşağıya ineyim, üzerimdeki ağırlıkları atayım, yeki yetkinlikler alarak daha yükseklere çıkayım mantığında olmanız gerekiyor.

PEKİ YAPAY ZEKANIN BU ALANA NE ZAMAN ENTEGRE OLACAĞINA DAİR BİR TARİH VEREBİLİR MİSİNİZ?

Tarih değil ama aralıklar verilebilir. Ben 5 ila 10 yıl arasında bir ivmelenme olacağını düşünüyorum. Tahminim yurtdışındaki trendler ile de birlikte bu süre zarfında uygulanmaya başlanacağı yönünde. Zaten tool’lar da kendilerini bu yönde geliştiriyor. İşte test otomasyon tool’u dediğimiz yazılımla var testi daha kolay daha etkili yapabileceğimiz yazılımlar var. Bu anlamda kas gücü geliştirmeye başladılar çünkü ellerinde data oluşmaya başladı. Mesela 10 yıllık tool’un elinde acayip bir veri bankası oluştu. Bunlar ile birlikte 'ben bunu yapay zeka ile birlikte nasıl kullanabilirim'e doğru gidiliyor.

KÜRESEL TEST YAZILIM PAZARI CİDDİ BİR BÜYÜME POTANSİYELİNE SAHİP. TÜRKİYE'NİN PASTADAN ALDIĞI PAY NE DURUMDA?

Dünyadan biraz örnek vereyim, dünyada 60 milyar dolar civarında ve her sene yüzde 10 ila 12 düzeyinde büyüyor. Büyük bir rakam çünkü baktığınız zaman dünyanın ekonomi GDP artışı 2.5 - 3 civarında. Ekonomi 2.5 -3 büyürken test sektörü yüzde 10 -12 büyüyor. Bu konuda biraz gerideyiz, yapılacak çok işimiz var. Yani yurtdışına test hizmeti verebilecek kapasitemiz varken gelende içerde support function olarak genelde test hizmeti veriliyor. Hindistan’a bakıyorsunuz 5 bin kişilik test şirketleri var ve dünyaya test hizmeti veriyorlar.

Mesela Microsoft’un testlerinin bir kısmını onlar yapıyor. Bu anlamda Türkiye’de bu yönde bir yapılanma şu ana kadar göremedik. Aslında fırsat da var. Yurtdışında da işler yapıyoruz. Orada yazılım geliştirme evleri şunları söylüyor: ‘tamam 4 liraya yaptıracağım işi Hindistan’da 4 liraya yaptırayım. Ama Türkiye bu işi iki liraya daha kaliteli yapacaksa ona yaptırayım’ Yani 2 lirayı verme derdinde ama daha kaliteli olursa’ fark yaratabilirse. Bu anlamda biraz geriden gidiyoruz. Pazar ile ilgili net bir rakamımız yok. Genelde yazılım sektörü büyüklüğünden, donanım sektörü büyüklüğünden bir şeyler çıkartmaya çalışıyoruz.

Ama şöyle bir sayı verebilirim Türkiye’de sertifikalı iki binin üzerinde yazılım test uzmanı var. Bunları karşılaştıracak olursak Hindistan’a baktığımız zaman sayı yüzbinleri buluyor. Burandan bir korelasyon çıkartabiliriz sanırım. Bu anlamda alınacak yolumuz var. Bunu ben hem dezavantaj hem de avantaj olarak görüyorum. Fırsat çok çünkü compelxity çok artıyor, Hindistan da buna yetişemiyor. Buradaki fırsata bizim odaklı bir şekilde yüklenip pazardan pay kama şansımız var.

Kaynak:https://www.ntv.com.tr/teknoloji/yapay-zeka-yazilim-sektorunde-issizlige-neden-olacak-mi,IR1-skkvDESoLZGLKzucsw

 


Top