X
X
X
X

Knowledge Base

HomepageKnowledge BaseGeneralB2c Nedir?

B2c Nedir?

B2c Eticaret

B2c eticaret modeli son kullanıcıya direk ürün satışı yapabilmeni sağlayan eticaret türüdür. Eticaret türleri içinde en bilineni B2C(Business to Consumer - İşletmeden tüketiciye e-ticaret) sistemidir.

B2C ifadesi İşletmeden tüketiciye satış anlamına gelmektedir. Genel olarak, ticari kurumların kendi web sitelerinden pazarlama ve satış yapabilmelerini sağlayan tüm işlemler B2C kapsamındadır. B2C e-ticaret, ürünlerini internet ortamında satabilmeni sağlayan eticaret türüdür. 

B2C e-ticaret yazılımı ile kurulan internet sitende mal veya hizmet satışı yapabilirsin. İnternet siteni kullanan müşterilerin çeşitli ödeme yöntemlerini kullanarak alışveriş yaparlar. Herhangi bir aracı kurum veya kişi kullanmadan (ara toptancı vs.) b2c eticaret internet sitenle doğrudan tüketiciye satış yapabilirsin. Gelişen teknoloji ile birlikte bu tür e-ticaret sitelerinin sayısı oldukça artmıştır ve tüketiciler çevrimiçi alışverişi sıkça kullanmaya başlamışlardır.

B2C e-ticaret sitenle sadece kendi konumundaki müşterilere değil tüm Dünya’daki tüketicilere ulaşabilme imkânı bulursun. Böylece satışlarını arttırıp daha fazla kazanç elde edersin.

Tüketicilerse çok daha fazla ürün çeşidine ve fiyat çeşitliliğine online alışveriş ile çok daha kolay ulaşabilmektedirler. İnternet üzerinden yapılan alışveriş işlemleri hem alıcıya hem de satıcıya çok fazla fayda sağlar.

Zamandan ve paradan tasarruf edilmesini sağlar. Bu gibi nedenlerle hem satıcılar hem de alıcılar tarafından online alışveriş kullanım sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Bir diğer nedense B2C e-ticaret sistemine geçme sebebi ise çağın gerisinde kalmamak ve yeniliklere ayak uydurabilmektir. Bir e-ticaret sitesine sahip olman müşterilerin gözündeki marka değerini arttırmaktadır.

B2C e-ticaret sitende dilediğin ödeme ve gönderim yöntemi ile satışlarını gerçekleştirebilirsin. Günümüzde en çok kullanılan ödeme yöntemleri Kredi/Banka Kartı, Havale/EFT ve Kapıda Ödemedir. Müşterilerine ne kadar çok ödeme seçeneği sunarsan satışların o doğrultuda artacaktır.

B2C e-ticaret sitesi için doğru bir eticaret yazılımı seçmen gerekir. İhtiyaçların doğrultusunda güvenilir bir yazılım şirketinden hazır e-ticaret paketi alabileceğin gibi özel yazılım olarak da eticaret sistemini kurabilirsin.

Ancak özel eticaret yazılımlarının hazırlanması uzun zaman almaktadır. Bu nedenle ürünlerini internet üzerinden satmak istiyorsan hazır e-ticaret paketlerini tercih etmen daha sağlıklı olacaktır. Hazır eticaret paketleri hakkında daha fazla bilgi almak için KMK’nın hazırlamış olduğu eticaret başlangıç rehberini inceleye bilirsin.

Can't find the information you're looking for?

You have examined the knowledge base in detail, but if you cannot find the information you need,

Create a Support Ticket
Did you find it useful?
(405 times viewed. / 6 people found helpful.)

Top