X
X
X
X

Knowledge Base

HomepageKnowledge BaseGeneralB2B Nedir?

B2B Nedir?

B2B Nedir? Toptan ürün satmanı, bayi ağını yönetmeni sağlayan eticaret türüdür. Business to Business e commerce (B2B), E-Ticaret modellerinden b2b, İngilizce açılımı Business to Business (B2B) olan bu kısaltma, işletmeler arasında çevrimiçi yapılan satış ve pazarlama uygulamalarına verilen tanımdır. Tüm işletmeler için, özellikle KOBİ’ler için çok uygun bir ticaret şekli olan b2b eticaret, ürün seçeneği artan işletmeler için, ürün kalitesinin yükselmesi ve ödeme ve teslimat sıkıntılarının giderilmesinde büyük avantajlar sağlamaktadır.

B2B eticaret, dünya çapında pazara arz edilen ürünlerin, yeni üretici ve tedarikçilerin dünya pazarlarına girmelerine imkân vermektedir. B2B eticaret, ekonomik fiyatlı ve kaliteli ürünlerin pazara girmesi, rekabetin artması ve tüm ticari işlemlerin maliyetinin düşmesi demektir. B2B eticaret, satıcı ve alıcı şirketlerin hizmet ve ürünleriyle ilgili ticareti oluşturulan kapalı sitelerdir. B2B E-Ticaret çoktan çoğa (many-to-many) modeli olarak da tanımlanır.

Bu modelde tedarikçilerin ve üreticilerin ürünlerinin bir platformumda toplanarak kullanıcıların kullanımına sunar. Bu yapı bilgilerin güncel bir şekilde kullanıcılara sunulmasını ve alıcı satıcı arasındaki ticari işlemleri sağlar. Aynı zamanda alıcı ve satıcı taraflarındaki iş gücünü azaltır. B2B eticaret, işletmelerin iş akışlarına kolaylık sağlaması için kurulan bir sistemdir. Bu yönüyle B2B işletmelerin tedarik işlevini görür. İşletmeler internet üzerinden, mal ve hizmet üretim aşamasında ihtiyaç duydukları ürünleri kolaylıkla toptan alabilmektedirler. B2B eticaret, son dönemlerde hareketlilik gösterse de henüz çok yaygın olarak kullanılan bir eticaret modeli olmasa da b2b e-ticaret yavaş bir artış izlemiyor, artış katlanarak artıyor. B2B eticaret modelinin çok hızlı büyüyeceğini tahmin etmek hiçte güç değil, çünkü süreç zincirleme reaksiyon halinde gelişiyor.

TemaTürk b2b modelinde özel eticaret yazılımları geliştirmektedir. Bir b2b eticaret yazılımı ihtiyacın varsa öncelikle bunu detayları ile belirlemen gerekmektedir. B2b eticaret yazılımları belirleyeceğin özelliklere göre tasarlanmalıdır. Tasarlanacak b2b eticaret site fiyatı özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir.

İhtiyacın olan b2b eticaret yazılımını TemaTürk ile birlikte projelendirerek tasarlayabilirsin.

Can't find the information you're looking for?

You have examined the knowledge base in detail, but if you cannot find the information you need,

Create a Support Ticket
Did you find it useful?
(445 times viewed. / 3 people found helpful.)

Top